16 września 2014

Podnoszenie tylej łapy.

Przypomniało mi się, że ktoś pisał, abym napisała jak nauczyć psa podnoszenia tylnej łapy :) A więc proszę:
Na początek przygotowujemy sobie jakąś "podkładkę" grubą książkę/kartonik/albo coś typowo do ćwiczenia świadomości łap.Ustawiamy psa tyłem do tej rzeczy, z jednej strony powinien mieć np. ścianę/kanapę itd. (w miarę blisko, fajnie by było gdyby pies miał wyćwiczoną komendę cofającą) wymawiamy komendę cofającą, czekamy aż pies cofając dojdzie do tego obiektu, dotykając go wymawiamy cały czas komendę cofającą, aby pies w końcu próbował wejść na to pudełko. Klikamy za każde podniesie łapy/chęć włożenia łapy na ten obiekt/dotknięcie go itd. Klikamy i klikamy aż pies zrozumie, gdy już nawet nie wkładając całej łapy na obiekt będzie ją unosić (cały czas klikamy) Wymawiamy komendę (u nas to "back") Jeżeli pies już zrozumie, że na TĄ komendę trzeba podnosić TĄ łapę możemy stopniowo wyeliminować obiekt. Chodzi o to, że obiekt na który pies wkładał łapę zmieniamy na coraz mniejszy. My zaczynaliśmy z kartonem, potem położyłam mniejszy karton, następnie książkę, "dysk" (taki jak na zdjęciu obok) zeszyt i na końcu zwykłą kartkę.


UWAGA!
Pamiętajcie, aby wpierw zastanowić się, którą łapę pies ma podnosić, czy lewą czy prawą. (wtedy obiekt trzeba ułożyć na wprost tej łapy) 
NIE klikajcie jeżeli pies wejdzie oby dwiema łapami, ma wejść tylko jedną.
Jeżeli pies "okręca" się w bok przy cofaniu, że tylnymi łapami nie ma jak dotknąć obiektu można go jakby "zabudować" z jednej strony ( z drugiej powinna być wcześniej wymieniona np. ściana) np. drugim/kolejnymi kartonami. Ale potem pamiętajcie je również stopniowo wyeliminować.

Końcowy efekt powinien się prezentować tak:
(tu jeszcze pudełko, ale już używane bez niego :))

Mam nadzieję, że to jakoś sensownie wytłumaczyłam i każdy zrozumiał. W razie wątpliwości - komentarz. W następnym poście postaram się nakręcić filmik jak to wygląda już bez pomocy kartonu czy kartki :)
Pozdrawiamy!

1 komentarz:

  1. Nie nie wiem, czy mój kombinator na to pójdzie. 1) nie używamy klikera , 2) nie wiem, czy pieseł nie pomyśli, że już nie musi na komendę cofaj wchodzić obiema łapkami na, 3) na razie nawet wchodzenie dwa schodki zadkiem do przodu nam nie idzie :P .

    OdpowiedzUsuń